سلام محمد سلیمانی‌ام و توی این نوشته قصد دارم کمی دربارۀ عنوان نویسی صحبت کنم.

عنوان‌ها نقش مهمی در جلب‌توجه خوانندگان دارند. عنوانی که جذاب، آموزنده و مرتبط با خواننده باشد او را جذب کرده و به دانستن بیشتر، مشتاق می‌کند.

در زیر ۱۴ تکنیک و ساختاری وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای نوشتن عنوان‌های جذاب، کاربردی و متناسب استفاده کنید.

۱: عنوان‌های سؤالی

سؤالی بپرسید که به خواننده مربوط باشد و به‌دنبال پاسخ آن باشد. مثال: «آیا برای افزایش بهره‌وری خود آماده‌اید؟» «چگونه می‌توانید تعادل کار و زندگی خود را بهبود بخشید؟»

۲: چگونه؟

برای مشکل متداول خواننده‌تان یک راه حل پیشنهاد دهید. مثال‌ها: «چگونه یک برنامه بازاریابی موفق ایجاد کنیم» «۱۰ گام آسان برای غلبه بر اهمال‌کاری»

۳: عنوان‌های فهرستی  

تعداد نکات، ترفندها یا استراتژی‌هایی را که خواننده از محتوای شما یاد می‌گیرد، مشخص کنید. مثال‌ها: «۷ روش ساده برای صرفه‌جویی در هزینه‌های مواد غذایی» «۱۲ مقصد مسحورکننده برای ماجراجویان»

۴: عنوان‌های فرمان دهنده

به خواننده بگویید چه کاری انجام دهد و احساس فوریت ایجاد کنید. مثال‌ها: «امروز کنترل امور مالی خود را به‌دست بگیرید» «سفر تناسب‌اندام خود را همین حالا شروع کنید»

۵: عنوان‌های شگفت انگیز

از یک واقعیت، آمار یا بیانیه شگفت‌انگیز برای جلب‌توجه خواننده استفاده کنید. مثال‌ها: «مزایای شگفت‌انگیز نوشیدن چای سبز» «آیا می‌دانستید ۸۰ درصد تصمیم‌های مالی شکست می‌خورد؟»

۶: عنوان‌های اسرارآمیز

فضایی از کنجکاوی ایجاد کنید و خواننده را برای کشف کردن ترغیب گنید. مثال: «راز دستیابی به اهداف مالی» «مزایای پنهان مدیتیشن را کشف کنید»

۷: عنوان‌های کنجکاوی برانگیز

خواننده را با واقعیت یا ایده‌ای که ممکن است نداند، جذب کنید. مثال‌ها: «دریابید که چرا دویدن برای سلامت روان شما مفید است» «مزایای ناشناخته باغبانی را کشف کنید»

۸: عنوان‌های احساسی

با بیان ایده‌ای که بتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند، به احساسات خواننده متوسل شوید. مثال‌ها: «درد ازدست‌دادن یک عزیز» «لذت یافتن عشق واقعی»

۹: عنوان‌های هیجان انگیز

از زبان هیجان‌انگیز برای جلب‌توجه خواننده استفاده کنید. مثال‌ها: «حقیقت تکان‌دهنده درباره غذاهای فراوری‌شده» «مزایای باورنکردنی روزه‌داری»

۱۰: عنوان‌های منفی

روی مشکل یا چالشی که ممکن است خواننده با آن روبرو باشد تمرکز کنید. مثال: «خطرات نشستن زیاد» «اثرات منفی استرس بر سلامتی شما»

۱۱: عنوان‌های مثبت

بر مزایای یک موضوع خاص تمرکز کنید. مثال: «قدرت مثبت اندیشی» «مزایای رژیم غذایی گیاهی»

۱۲: عنوان‌های سود محور

مزایایی را که خواننده از خواندن مقالۀ شما دریافت می کند، برجسته کنید. مثال‌ها: «با این نکات ساده بهره‌وری خود را به حداکثر برسانید» «۵ دلیل برای شروع سرمایه‌گذاری در سهام »

۱۳: سرخط خبرها

برای ایجاد حس فوریت و اهمیت از زبانی به سبک خبری استفاده کنید. مثال‌ها: «اخبار فوری: مقاله ای که خطرات سبک زندگی کم تحرک را آشکار می‌کند» «گزارش اختصاصی: فواید شگفت‌انگیز مدیتیشن»

۱۴: عناوین فوریت دار

به خواننده این احساس را بدهید که باید برای استفاده از یک پیشنهاد محدود به سرعت عمل کند. مثال‌ها: «آخرین فرصت برای ثبت نام در کنفرانس» «همین حالا بخرید و ۲۰٪ در خرید بعدی خود صرفه جویی کنید»

امیدوارم این مطلب به کارتان بیاید اگر سوالی داشتید برایم کامنت کنید

مخلص شما محمد سلیمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *